W dzisiejszych czasach zdecydowana większość z nas posiada telefon z dotykowym ekranem. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że nie jest do urządzenie, mówiąc potocznie, nie do zdarcia. Ekran bowiem może ulec zarysowaniu, zniszczeniu czy pęknięciu. Istnieje jednak szereg sposobów na to, by przedłużyć żywotność cennego wyświetlacza.

Jak ochronić ekran?

Zdecydowanie warto zainwestować w folię ochronną lub szkło hartowane.

Folia ochronna to nic innego jak naklejka wykonana z włókien poliwęglanowych. Kosztuje ona kilka – kilkanaście złotych (zobacz ceny folii ochronnych), a pozwoli wyeliminować takie problemy, jak zabrudzenia czy rysy na wyświetlaczu. Poza tym uchroni ekran przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych (nadmiernego słońca, śniegu czy deszczu). Ma ona minimalną grubość, zatem w żaden sposób nie odczujemy jej obecności na dotykowym ekranie.

Szkło hartowane daje jeszcze lepszą ochronę. Charakteryzuje się wyjątkowa twardością oraz odpornością na uszkodzenie mechaniczne. Zadba zatem o wyświetlacz w optymalny i kompletny sposób, eliminując ryzyko jego zniszczenia. Łatwe w montażu, niezwykle trwale, nie ogranicza w żaden sposób czułości ekranu. Warto dodać również, że gdy wybierzemy szkło hartowane dobrej jakości (np. szkło hartowane Caesar Mobile), jego nałożenie na wyświetlacz w nie wpłynie negatywnie na jakość wyświetlanych obrazów.

iphone-415703_640

Szkło hartowane uchroni telefon przed zarysowaniami…

 

_MG_9752

… i skutkami upadku. ( fot. IMS)

 

Jak dbać o ekran?

Aby nasz telefon z dotykowym ekranem posłużył nam przez wiele lat, powinniśmy stosować się także do kilku istotnych zasad.

  1. Latem nie fundujmy urządzeniu ekspozycji na słońce, zimą zaś dbajmy o to, by nie działały na nie bardzo niskie temperatury.
  2. Przyda nam się także specjalistyczny środek do czyszczenia dotykowych ekranów oraz niewielka ściereczka z mikrofibry.
  3. Zapomnijmy o umieszczaniu urządzenia bezpośrednio na ziemi czy piasku. Woda, tłuszcz i środki chemiczne także nie powinny mieć do niego dostępu.
  4. Pokrowiec czy futerał przyda nam się z pewnością. Bez niego bowiem telefon narażony jest na liczne uszkodzenia (choćby wówczas, gdy znajduje się on w przepastnej damskiej torebce, wypełnionej różnego typu drobiazgami, a także napojami i produktami spożywczymi).
  5. Warto zrezygnować z trzymania urządzenia w kieszeni spodni. Często znajdują się tam bowiem monety czy klucze, mogące zarysować dotykowy ekran. Silny nacisk na wyświetlacz jest bowiem zdecydowanie niewskazany.
  6. Kiedy mamy telefon z dotykowym ekranem, zainwestujmy także w specjalne zaślepki do gniazdek. Jeżeli zabrudzą nam się porty wejść lub wyjść w urządzeniu, pozbądźmy się ich dzięki wykałaczkom albo zwyczajnym patyczkom do czyszczenia uszu.

Zakup telefonu z dotykowym ekranem to często spore obciążenie domowego budżetu. Warto zatem zadbać o to, by urządzenie posłużyło nam jak najdłużej. Jeśli będziemy się z nim nieumiejętnie obchodzić, niezbędne mogą okazać się kosztowne naprawy. Pamiętajmy, by zakupić folię z włókien poliwęglanowych lub szkło na wyświetlacz – by jego prawidłowemu działaniu nie zagroziły niekorzystne warunki z zewnątrz czy uszkodzenia mechaniczne. Futerał czy etui to także bardzo dobrą inwestycją. Gdy będziemy dbać o swojego smartfona w odpowiedni sposób, z pewnością odwdzięczy nam się on wieloletnim i bezawaryjnym działaniem!