Czy w przyszłości urządzenia mobilne będą myślały za nas? Czy będą przewidywać nasze dalsze działania i dostosowywać interfejs do profilu osobowości? Wszystko wskazuje na to, że taka koncepcja nie jest wcale taka odległa. Inteligentne gadżety powoli wkraczają do naszego życia. Kilka z nich pokazała na targach w Barcelonie firma SONY.

Inteligentne urządzenia, to takie, które na podstawie preferencji, aktywności i zachowań swoich użytkowników dostarczają im przydatnych, kontekstowych informacji. Innymi słowy, mają nie tylko wykonywać polecenia swoich użytkowników, ale również … przewidywać ich dalsze kroki. Smartfon, który myśli za nas? Ułatwia nam podejmowanie decyzji? Wyczuwa nasze intencje i podsuwa najlepsze rozwiązania? Brzmi nieprawdopodobnie? Wg SONY to przyszłość, która jest na wyciągnięcie ręki. Namacalnym tego dowodem są gadżety zaprezentowane podczas targów w Barcelonie.

Xperia™ Ear

Xperia Ear to mała słuchawka bezprzewodowa, którą można nosić przez cały dzień w uchu. Łączy się ze smartfonem (na Androidzie) za pomocą technologii NFC lub poprzez Bluetooth®. Słuchawka dostarcza przydatnych informacji swoim użytkownikom — m.in. szczegółów dotyczących zbliżających się terminów spotkań, prognozy pogody i najnowszych wiadomości z kraju i świata. Ale to oczywiście nie wszystkie możliwości tego małego urządzenia.

ear
Xperia Ear oparta jest na technologii głosowej, a zatem reaguje na nasze polecenia słowne. Jak twierdzi prezes Sony Mobile Communications Hiroki Totoki Sony Xperia Ear aspiruje do tego, aby „stać się Twoim osobistym asystentem”. Za pomocą komend głosowych użytkownik może dokonywać połączeń, wyszukiwać informacji w sieci, dyktować wiadomości SMS lub szukać drogi do określonego miejsca. Dzięki temu nie musi już patrzeć na ekran telefonu podczas spaceru lub jazdy.
Xperia Ear ma pojawić się w sprzedaży już się latem 2016 roku..

 

Xperia Eye

To z kolei szerokokątny,  poręczny aparat przeznaczony do noszenia na szyi. Co jest w nim takiego wyjątkowego? To, że aparat sam wykrywa, kiedy ma zrobić zdjęcie. A wszystko dzięki technologi inteligentnej migawki, która pozwala na wykrywanie twarzy i głosu. Chwytamy najpiękniejsze momenty z naszego życia bez konieczności przejmowania się technologią. Xperia Eye robi to za nas.

eye

Xperia Agent

Xperia Agent to — jak przyznają twórcy — nasz cyfrowy i spersonalizowany asystent. Urządzenie w kształcie robota w pierwszej kolejności poznaje zainteresowania i preferencje swojego właściciela, a potem na tej podstawie dostarcza mu wyselekcjonowane informacje i rekomendacje. Poza tym cyfrowy asystent ma zapewnić nam kontrolę nad sprzętami domowymi i sterować pozostałymi gadżetami w domu (o ile takowe posiadamy). Poza tym podobnie jak Xperia Ear, urządzenie zostało wyposażone w technologię głosową, która umożliwia nam sterowanie „bezdotykowe”.

agent

Jak widać powoli zmierzamy do ery uczących się maszyn, które będą wyczuwać nasze intencje i ułatwiać nam życie. Gdyby tylko jeszcze do pracy za nas poszły… Życie byłoby idealne, prawda?

 

Zobacz akcesoria do telefonów w SONY Xperia