Od jakiegoś czasu największe międzynarodowe koncerny wprost bombardują nas akcesoriami z przedrostkiem smart. Oczywiście jak do tej pory największą karierę zrobiły smartphone’y, czyli telefony, które potrafią o wiele więcej niż tylko dzwonić. To jednak dopiero wierzchołek góry lodowej. Mamy telewizory Smart, a także coś, co dopiero zaczęło tak naprawdę stawać się powszechnością. Wearables – czyli urządzenia smart, które zakłada się na siebie. Dwa najpopularniejsze z nich to smartwatche i smartbandy.Te urządzenia nosi na sobie coraz więcej osób. Jeśli interesujesz się zakupem tego typu sprzętu zdecydowanie powinieneś zapoznać się z tym, jakie różnice są między tymi dwoma urządzeniami. Ze względu na to, że i jedno i drugie są noszone na nadgarstku wiele osób je myli a mimo tego, że mają (czy też mogą mieć) kilka wspólnych cech to jednak bardzo wyraźnie się między sobą różnią!

 

Przede wszystkim kwestia tego, do czego każdy z tych sprzętów służy.

Smartwatch…

Smartwatch to produkt, którego prymarną funkcją jest odmierzanie czasu oraz zapewnienie użytkownikowi wielu dodatkowych funkcji. Dobrej jakości smartwatch (których jest na rynku coraz więcej oraz które konkurują m.in. ceną o klienta) posiada prócz funkcji normalnego zegarka także otrzymywanie powiadomień z telefonu, licznik kroków, możliwość odczytywania i odpisywania (czasami) na smsy. Kontrolę połączeń przychodzących i wychodzących, obsługę kalendarza, e-maila, Bluetooth, Wifi czasami nawet GPS. Część modeli posiada nawet wbudowaną kamerę! To taki kombajn multimedialny, który w zasadzie jest wersją naszego smartphone’a, którą nosi się na nadgarstku.

smartwatch-828786_640

Smartband…

Z kolei smartband to zdecydowanie mniej skomplikowane urządzenie. Jego głównym zadaniem jest mierzenie naszej codziennej aktywności a tym samym mobilizowanie nas do realizowania postawionych przed sobą celów. Różni się też zwykle wyglądem, o ile smartwatche starają się jak najbardziej przypominać klasyczne zegarki (przynajmniej taka jest aktualnie tendencja) o tyle smartbandy są mniejsze, gdyż są opaskami. Najczęściej posiadają niewielki ekran LCD, który pokazuje nam, jaki procent aktywności udało nam się już wykonać (choć zdarzają się modele, które nie mają w ogóle wyświetlacza).

smartband-2-wrist-strap-swr122-made-to-match-your-style-72833e34b015250bc096bd084b8166df-940
To, co jest również wyróżnikiem obu urządzeń to czas działania. Niestety smartwatche ze względu na duży ekran oraz możliwości są bardziej energochłonne. Z tego względu trzeba je zdecydowanie częściej ładować. Smartband może wytrzymać na jednym ładowaniu nawet do 2 tygodni z kolei smartwatch wymaga ładowania w najlepszym wypadku co kilka dni.

0910_apple-iwatch_2000x1125-1940x1091
Kolejną różnicą jest…

Kwestia ceny

Nie ma się co oszukiwać, rzeczy bardziej zaawansowane technologicznie są po prostu droższe. Dlatego też o ile kupno firmowego smartbandu to wydatek kilkuset złotych to kupno firmowego smartwatcha to już wydatek kilku tysięcy złotych! Niemniej jednak i tak należy mieć na uwadze fakt, że nie dość, że coraz to nowsze produkty są coraz popularniejsze, to również przekłada się na to, że stosunkowo robią się także coraz tańsze.

Sony-Smartband1

Czas na krótkie podsumowanie.

Jeśli potrzebujesz sprzętu, który będzie głównie Twoim kompanem, którego zadaniem ma być motywowanie Cię i monitoring Twoich aktywności to w zupełności wystarczy czy smartband. Jeśli szukasz sprzętu, który będzie zastępował Ci w dużej części telefon, ale będzie również posiadał większość (o ile nie wszystkie) cechy smartbandu – to wybierz smartwatch. Tak jak w wypadku każdego innego wyboru – dużo tutaj zależy od zasobności portfela jak również faktycznych potrzeb.