Identyfikacja głosowa,  telefony z czytnikami linii papilarnych,  pierwsze smartfony ze skanerami tęczówki oka. Czy jeszcze jakaś część ciała człowieka może zostać wykorzystana do identyfikacji biometrycznej? Okazuje się, że tak i to w dość nieoczekiwany sposób.

Już za kilka lat możesz zapomnieć o liniach papilarnych, tęczówce oka i głosie. Przyszłość identyfikacji tkwi w naszych… uszach. Od dłuższego czasu nad technologia mającą na celu weryfikowanie naszej tożsamości przy wykorzystaniu ucha pracuje NEC. Uszy, jak element ciała służący identyfikacji,  nie są nowością. Jeszcze w ubiegłym roku Yahoo poinformowało, że pracuje nad nowymi metodami ustalania tożsamości m.in. na podstawie ucha właściciela. Miałoby to wyglądać podobnie jak w przypadku linii papilarnych. Ekran dotykowy skanuje części ciała, wyodrębnia i zapisuje charakterystyczne cechy, a potem dopasowuje do konkretnej osoby.
Co zatem nowatorskiego w technologii rozwijanej przez NEC? Przede wszystkim to, że rozpoznanie nie będzie odbywać się na podstawie wyglądu zewnętrznego ucha, ale w oparciu o dźwięk, a konkretnie, rezonans.

Jak to w praktyce będzie wyglądało?

Kształt naszego ucha wewnętrznego jest unikalny, podobnie jak akustyka, która jest przez nie generowana. Identyfikacja będzie dokonywana na podstawie dźwięku odbitego od ucha wewnętrznego.  Dobra wiadomość jest taka, że nie będziemy musieli przykładać ani pocierać uchem naszego smartfona. NEC planuje wprowadzić specjalne słuchawki z wbudowanym mikrofonem. Głośnik słuchawki będzie wysyłał wgłąb ucha sygnał, który następnie po odbiciu będzie rejestrowany przez dodatkowy mikrofon. Mikrofon będzie jednocześnie wyodrębniał specyficzne cechy akustyczne służące do ustalenia tożsamości konkretnego użytkownika. Jak przyznaje NEC skuteczność tej metody sięga 99%, a sam proces identyfikacji nie będzie trwał dłużej niż 1 sekundę!

0701-01

NEC planuje wprowadzić technologię już w 2018 roku w szerokiej gamie zastosowań. Między innymi do zapobiegania kradzieży tożsamości w operacjach związanych z bezpieczeństwem i ochroną czy w celu zapewnienia poufności komunikacji bezprzewodowej i rozmów telefonicznych.