Ciepłe dni zachęcają do większej aktywności. Na wiosnę wielu z nas z radością wsiada na rowery i rusza na przejażdżkę. Oczywiście z telefonem pod pachą.  A wiecie jak korzystać z telefonu bezpiecznie i zgodnie z prawem podczas jazdy na rowerze?

Smartfon to w dzisiejszych czasach urządzenie, bez którego nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Zawsze mamy go pod ręką. Już przyzwyczailiśmy się  do tego, że w każdej chwili możemy po niego sięgnąć  i zadzwonić do bliskich, przyjaciół lub zrobić zdjęcie i udostępnić  na Facebooku. Nie dziwi zatem fakt, że nawet na przejażdżkę rowerową zabieramy telefon ze sobą. W końcu chcemy być cały czas w kontakcie, prawda? Warto przy tej okazji przypomnieć, co można a czego nie nie wolno robić z telefonem podczas jazdy rowerem.

bicycle-384566_1280

Rowerzystów też obowiązują przepisy 

Gdy wsiądziemy na rower i ruszymy z miejsca,  stajemy się równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. A to oznacza, że tak samo jak kierowcy  samochodów czy motocykli,   musimy przestrzegać zasad, jakie nakłada na nas Kodeks Drogowy. Okazuje się,  że  niektórzy z nas (zwłaszcza  tzw.”niedzielni rowerzyści”) czasami o tym zapominają.  A niewiedza może drogo kosztować!  11 kwietna 2015 weszły w życie nowe przepisy, które regulują (podwyższają!)  wysokość mandatów nakładanych za niektóre wykroczenia drogowe. I dotyczą one w równym stopniu kierowców samochodów jak i rowerzystów.

Za co mandat?

W kwestii używania telefonu podczas jazdy,  rowerzystów obowiązują takie same zasady,  co kierowców. Zabronione jest rozmawianie przez telefon w trakcie jazdy bez słuchawek czy bluetooth. Nie możemy zatem jedną ręką trzymać kierownicy, a drugą przykładać sobie telefon do ucha. Taka rozmowa przez telefon w trakcie jazdy nie tylko rozprasza, ale również utrudnia manewrowanie rowerem oraz sygnalizowanie.

Poza tym za tego typu zachowanie, czyli rozmowę przez telefon (trzymając go w ręku) w trakcie jazdy,  możecie dostać mandat karny w wysokości 200 złotych!

Jak zatem jeździć na rowerze bezpiecznie?

Najlepiej jest na czas rozmowy telefonicznej zatrzymać się i zsiąść z roweru (i przycupnąć na jakieś ławce w parku). Jeżeli jednak sytuacja wymusza na nas konieczność poruszania się,  wówczas:

1. Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w zestaw słuchawkowy albo bluetooth. W ten sosób możemy bezpiecznie rozmawiać podczas jazdy i trzymać obie ręce na kierownicy.

2. Do tego dobrze jest kupić specjalny rowerowy uchwyt na telefon. Samo trzymanie telefonu przy sobie podczas jazdy rowerem nie jest przestępstwem, ale… Już sam proces wyciągania telefonu z kieszeni (czasami dość utrudniony) w trakcie jazdy,  może spowodować wypadek. Uchwyt na telefon  rozwiązuje ten problem.  Twój telefon  jest zabezpieczony w stabilnym w uchwycie, masz do niego prosty dostęp (nie  musisz wkładać rąk do kieszeni) możesz swobodnie rozmawiać (z zestawem słuchawkowym) a nawet korzystać z nawigacji w telefonie.

Pamiętajcie! Jazda na rowerze jest przyjemnością o  ile jest bezpieczna.

W tekście omówiono m.in. Uniwersalny uchwyt rowerowy na telefon.