Słowo selfie pojawiło się po raz pierwszy w przestrzeni internetu 13 września 2002, kiedy na jednym z australijskich form internetowych jeden z użytkowników zamieścił zdjęcie własnej twarzy z komentarzem. Nikt wówczas nie przypuszczał, że robienie zdjęć z ręki zrobię taką zawrotną i międzynarodową karierę.

 

Moda na autoportrety dotknęła wszystkich. I nie dotyczy tylko i wyłącznie nastolatek. Dziś selfie robią sobie gwiazdy filmu i estrady, politycy i wszelkiego typu celebryci. Nic zatem dziwnego, że w 2013 roku “selfie” zostało uznane przez twórców słowników Oxford za słowo roku. Obecnie robienie selfie to nie tylko moda, ale również styl życia. Z tego powodu coraz więcej producentów telefonów komórkowych chce mieć w ofercie „telefon do selfie” wyposażony w porządną kamerkę z przodu…i nie tylko.

Z ostatnich wiadomości z rynku mobilnego, wynika, że najdalej w tym zakresie pójdzie tajwański producent HTC. Nowy flagowiec HTC 10 zaoferuje jako pierwszy optyczną stabilizację obrazu dla przedniego aparatu. HTC 10 wyposażony będzie w pierwsze podwójne kamery OIS na świecie. Aparat przedni posiadać będzie stabilizację obrazu, która zapewni ostre autoportrety. HTC 10 zapowiada się zatem jako super telefon do robienia selfie.

HTC 10 to nie jedyny „spec od selfie” jaki pojawił lub pojawi się na rynku. Wybraliśmy dla was kilka innych modeli telefonów, być może któryś przypadnie wam do gustu.

1. ASUS ZenFone Selfie

Aparat został wyposażony w przednią kamerkę z matrycą 13 Mpix oraz podwójną diodą doświetlającą LED, którą z pewnością docenią fani selfie. Dodatkowym atutem przedniej kamerki jest przesłona f/2.2 i oraz fakt, że za jej pomocą można wykonywać szerokokątne zdjęcia ( 88-stopni).

3

2. Sony Xperia M5

Telefon wyposażony jest w 13-megapikselowy przedni aparat z autofokusem oraz funkcją wykrywania twarzy. Aparat świetnie sobie radzi z robieniem zdjęć przy dobrych warunkach oświetleniowych, a także oferuje umiarkowaną ilość szumów, dobre odwzorowanie barw oraz bardzo dużą szczegółowość przy gorszym dopływie światła.

d4-pdp-slideshow-04-desktop-532a6d7c51d1a7f25dd42f3ec0c4c886

3. LG V10

To telefon nietypowy, ponieważ na froncie ma nie jedną, ale dwie kamery do selfie. Oba aparaty posiadają porządną, 5-megapikselową matrycę, oba nagrywają filmy Full HD i wykonują zdjęcia HDR. Co je różni? Ogniskowa. Jeden z tych aparatów szerokokąty 120° ma służyć do zdjęć grupowych, a drugi — do zdjęć solo. Jeszcze jedną zaleta telefonu jest dodatkowa funkcja, w której ekran wykorzystywany jest jako lampa błyskowa podczas autoportretów.

d4-pdp-slideshow-04-desktop-532a6d7c51d1a7f25dd42f3ec0c4c886

4. iPhone 6s (Plus)

Zaleta telefonu jest 5-megapikselowy aparat na froncie oraz funkcja Retina Flash, która przekształca ekran iPhone’a w lampę błyskową. Ekran rozbłyskuje na chwilę światłem dwutonowym (ciepłym i zimnym). Dzięki temu nasza twarz będzie miała naturalne kolory.

iphone6p-gray-select-2014_GEO_US

5. Huawei ShotX

Znalazł się w tym zestawieniu z powodu interesujacego rozwiązania. Telefon nie posiada dwóch aparatów, ale jeden za to obrotowy. A to oznacza, że może słuzyć zarówno jako tradycujny, jak i do robienie selfie. Kamera jest wyposażona w matrycę Sony o rozdzielczości 13 megapikseli oraz jasny obiektyw f/2.0.

8657791-huawei-shotx-900-554

A może dodacie coś  nowego do tego zestawienia?