Początek roku to najlepszy czas na przyjrzenie się nowinkom technicznym i trendom w branży mobilnej na rok 2016. A będzie się wiele działo. Jakie funkcje w telefonach będą rozwijane przez producentów? Oto nasze typy i przewidywania.

Producenci urządzeń mobilnych prześcigają się w pomysłach na nowe funkcje w telefonach, które mają usprawnić i uatrakcyjnić korzystanie z telefonu. Ten rok zapowiada się pod tym względem szczególnie interesująco. Przedstawię Wam najbardziej intrygujące i ciekawe rozwiązania, jakie wg mnie w tym roku będą rozwijane w branży mobilnej. Co ciekawego czeka nas w 2016 roku?

Wyświetlacze  4K

Walka na rozdzielczości rozpoczęła się na dobre w ostatnich 2- 3 latach. I pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu standardem były rozdzielczości na poziomie 800×400 pikseli. W ubiegłym roku wraz z pojawieniem się telefonu Sony Xperia Z5 Premium, rozpoczęła się nowa era — era wyświetlaczy 4K. W ekrany z rozdzielczością 4K w 2016 będzie prawdopodobnie wyposażonych coraz więcej nowych smartfonów i tabletów.

sony-xperia-z5-premium

Czym jest to enigmatycznie brzmiące „4K”? To kolejny krok w zakresie zwiększania rozdzielczości wyświetlacza telefonu. Rozdzielczość 4K oferuje nadzwyczajną rozdzielczość 3840×2160 podczas do tej pory telefony ze średniej półki zazwyczaj wyposażone były w rozdzielczość 960 × 540 pikseli, 720p i 1080p.

Telefony z ekranami 4K mają jak razie jedną wadę — do pracy tego rodzaju wyświetlacza wymagana jest ogromna ilość energii. Ale z pewnością i ta kwestia zostanie szybko rozwiązana. Niemniej jednak na koniec pozostaje nam pytanie: czy taki monitor faktycznie jest nam potrzebny? Przeciętne ludzkie oko i tak nie dostrzeże różnicy, bo jest w stanie efektywnie rozpoznać do 300 ppi z odległości 25,5 cm…

Dual screen

Najpierw w telefonach mieliśmy małe ekrany i dużą klawiaturę. Potem ekrany stawały się coraz większe i same stały się klawiaturą. W końcu dostaliśmy zakrzywione ekrany w komórkach. Ale na tym nie koniec. Wszystko wskazuje na to, że rok 2016 będzie należał do telefonów z opcją dual screen, takich jak np. w smartfonie LG V10. W przypadku tego telefonu zastosowano nowe rozwiązanie. Nad głównym 5.7 calowym ekranem 2K umieszczono mniejszy, 2.1 calowy o rozdzielczości 1040×160 px. tego typu rozwiązanie przypadło do gustu wielu użytkownikom i z pewnością w tym kierunku pójdzie rozwój telefonów typy dual screen.

lg-v10-ikinci-ekran

Skaner tęczówki

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości telefony nie będą zabezpieczane już hasłami, do lamusa odejdzie tez skaner linii papilarnych. Na początku 2015 roku pojawił się już pierwszy telefon ze skanerem tęczówki — ViewSonic V55, a inni producenci już pracują nad własnymi wersjami tego pomysłu. Technologia ta będzie bezpieczniejsza niż skanery linii papilarnych. W przypadku skanera oka nie będziemy borykać się m.in. z takimi przeszkodami jak brud lub wilgoć co stanowi częsty problem w telefonach wyposażonych w skanery linii papilarnych.

3D Touch

Dzięki Apple i ich flagowym telefonom iPhone 6s i 6s Plus dowiedzieliśmy się, że technologia Force Touch to nie ostatnie słowo w kwestii telefonów z ekranami umiejącymi rozpoznać siłę nacisku. 3D Touch to „kolejna generacja Multi-Touch”. W tej technologii telefon rozpoznaje lżejszy i mocniejszy nacisk na ekran, czyli w terminologii Apple’a „peek” oraz „pop”. Pierwszy z nich służy do otwarcia podglądu obiektu, który jest dotykany na wyświetlaczu, a drugi pozwala na przejście do podglądanych wcześniej treści. Ta nowa funkcjonalność podbiła serca wielu i wygląda na to, że zostanie wykorzystana również w telefonach innych marek, jakie pojawią się na rynku 2016 roku.

3dtouch