Rynek mobilny jest aktualnie najprężniej rozwijający się gałęzią nowych technologii. Wystarczy popatrzeć na ekwipunek niemal każdego z nas – laptop w teczce, tablet, czytnik e-booków, nowoczesny smartphone na ręku smartwatch a dodatkowo pewnie jeszcze kilka innych gadżetów (np. zaawansowany krokomierz). Wszystkie te urządzenia mają jedną wadę – potrzebują energii do pracy. Jak przedłużyć zywotność baterii w tych urządzeniach?

O ile przy stacjonarnych urządzeniach elektronicznych nie ma z tym dużego problemu (wystarczy podpiąć dane urządzenie do kontaktu), to gdy korzystamy z mobilności, zaczynają pojawiać się problemy. Najczęściej smartphone jest tym urządzeniem, z którym staramy się nie rozstawać. To takie nasze centrum dowodzenia. Niestety, mimo wielu niesamowitych parametrów i możliwości mają one jedną podstawową wadę – trzeba z nich mądrze korzystać, bo tylko wtedy bateria wytrzyma nam tyle, byśmy mogli cieszyć się z naszego sprzętu. I właśnie po to powstał ten tekst. By przekazać wiedzę o tym, jak dbać o jedną z ważniejszych części smartphone’a, bez której jest on w zasadzie bezużyteczny – czyli baterii.

 1. Najprostszym pomysłem, ale także bardzo skutecznym jest…dokupienie odpowiedniej wielkości powerbanka (po polsku ” bank energii”) . Aktualnie tego typu gadżety nie należą do najdroższych a pozwolą na wydłużenie pracy naszego urządzenia. Niestety, ma to również swoje minusy – kolejna rzecz, którą trzeba nosić przy sobie. No i im większa pojemność, tym większe gabaryty, o tym należy pamiętać.
 2. Ogranicz procesy działające w tle. Wiele aplikacji w naszych smartphone’ach jest energożernych. Jeśli naprawdę chcesz by Twój telefon działał jak najdłużej takie funkcje jak Wi-Fi, Bluetooth, Transfer Danych czy GPS włączaj tylko wtedy, gdy jest to najbardziej konieczne – no i wyłączaj jak najszybciej!

  drive-863123_640 (1)

  Funkcję GPS włączaj tylko wówczas, gdy jest to niezbędne.

 3. Pamiętaj, że każdy nowoczesny smartphone posiada duży wyświetlacz, który potrzebuje prądu! Zoptymalizuj więc jasność ekranu (im mniejsze podświetlenie, tym dłuższa praca urządzenia). Pamiętaj też o ustawieniu jak najszybszego wygaszania, pomoże to w oszczędzaniu energii.
 4. Jeśli kupujemy używany smartphone (niektóre flagowe modele nawet po kilku latach mają bardzo dobre parametry, a są już znacznie tańsze) zawsze należy pamiętać,  by był on zaopatrzony w oryginalną baterię. Niestety ale zamienniki bardzo często trzymają zdecydowanie krócej. No i mają mniejszą żywotność.

  pol_pl_Oryginalna-bateria-o-pojemnosci-1810-mAh-do-IPHONE-6-4-7-32437_1

  W oryginalne baterie do smartfonów zaopatruj się w sprawdzonych sklepach (fot. VEGACOM.eu)

 5. To gdzie używamy naszego telefonu również ma znaczenie. Być może było Ci dane zauważyć, że podczas mrozów albo gorących dni Twój smartphone szybciej się wyładowuje? Nie ma w tym nic dziwnego. Optymalne warunki pracy akumulatorów litowo-jonowych to przedział między 20-25 stopni Celsjusza. Jeśli więc jest zima a Ty idziesz ulicą – staraj się trzymać smartphone w kurtce możliwie blisko ciała (by jak najlepiej go ogrzaj). W lato z kolei nie wystawiaj go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Niech lepiej pozostanie w cieniu.
 6. Ostatnie i najważniejsze zostawiłem na koniec. Na temat ładowania telefonów na przestrzeni lat powstało wiele bardziej lub mniej prawdziwych mitów. Aktualne, nowoczesne smartphone’y posiadają baterie litowo-jonowe, o które trzeba dbać w określony sposób. Przede wszystkim. Nie należy przeładowywać telefonu. Po jego naładowaniu należy go odłączyć od ładowarki. Po drugie – nie należy go również wyładowywać do zera. Najlepiej, aby bateria była cały czas naładowana między 10-80 %.

Stosując się do tych kilku prostych wskazówek można wyraźnie wydłużyć żywotność, ale także czas pracy baterii w tym – aktualnie chyba najbardziej niezbędnym urządzeniu, jakie posiadamy. Warto z nich skorzystać!

Jeżeli twoja bateria „dokonała żywota”, zaopatrz się w nową baterię  w sklepie vegacom.eu.