Szkła hartowane zdobywają coraz większą popularność wśród użytkowników telefonów. W porównaniu z foliami są znacznie bardziej wytrzymałe i dają zdecydowanie lepszą ochronę wyświetlacza. Dlaczego jeszcze warto zabezpieczyć ekran nakładką z takiego tworzywa?


Do tej pory, jeżeli chciałeś zabezpieczyć ekran telefonu przed zadrapaniem i zmatowieniem, mogłeś wybierać między różnymi typami folii ochronnych wykonanych zazwyczaj z poliwęglanu. Klejowych i bezklejowych (elektrostatycznych), tańszych i droższych, lepszych i gorszych. W zależności od ceny,  folie oferowały różny poziom zabezpieczeń ekranu oraz trwałości i wytrzymałości. Niektórym taka forma ochrony telefonu w zupełności wystarczała, innym nie przypadła do gustu. I jednych i drugich z pewnością ucieszył fakt, że na rynku pojawiło się coś znacznie wytrzymalszego i praktyczniejszego od folii. Mówię oczywiście o nakładkach na ekran ze szkła hartowanego.

Czym jest szkło hartowane?

Szkło hartowane to tworzywo, które stosowane jest w wielu gałęziach przemysłu. Wykorzystanie go jako nakładki na ekrany smartfonów jest pomysłem stosunkowo nowym.  Dlaczego warto zainwestować kilka złotych więcej i kupić właśnie osłonę na ekran z tego tworzywa?

Ponadprzeciętna twardość i wytrzymałość

Szkło hartowane powstaje w wyniku skomplikowanego procesu technologicznego. Cechuje się zwiększoną wytrzymałością mechaniczną oraz 6-7 krotnie większą twardością powierzchni niż szkło tradycyjne. Dostępne na rynku szkła hartowane charakteryzują się twardością 9H (wg skali twardości Mohsa), a to oznacza, że nie da się ich zarysować nożem czy innymi ostrymi narzędziami. Posiadając na ekranie nakładkę ze szkła hartowanego możecie np.: spokojnie trzymać telefon w kieszeni razem z kluczami. Ekranowi nic się nie stanie.

Szkło hartowane potraktowane młotkiem (fot. VegaCom)
Szkło hartowane potraktowane młotkiem (fot. VegaCom.eu)

Ochrona ekstremalna

Zaletą szkła hartowanego nie jest tylko i wyłącznie jego twardość, ale również to,  w jaki sposób reaguje w przypadku upadku czy mocnego uderzenia. Szkło w trakcie pękania rozproszy siłę uderzenia wewnątrz własnej struktury. A to oznacza, że zamortyzuje skutki upadku i ochroni ekran twojego telefonu przed uszkodzeniem.

szklo_hartowane_02
A ekran pozostał nietknięty (fot. VegaCom.eu)

 

Czułość na dotyk

W przypadku używania osłony na wyświetlacz,  istotny jest również komfort używania. Szkło jest wyjątkowo cienkie (0,33 mm) i po zamontowaniu bardzo ściśle przylega do ekranu. Z tego względu nie odczujesz znaczącej różnicy w czułości ekranu.  Nie zmienią się też zasadniczo twoje wrażenia dotykowe, ponieważ struktura szkła hartowanego zbliżona jest do szkła wyświetlacza. To kolosalna różnica w porównaniu z tradycyjnymi foliami. Przy nakładkach z poliwęglanu zawsze macie wrażenie, że dotykacie tworzywa sztucznego. Ekran ze szkłem hartowanym jest po prostu przyjemniejszy w dotyku.

Lepsza przejrzystość

Założenie szkła na ekran nie wpłynie na przejrzystość monitora. Szkło jest w 100% przeźroczyste a sam fakt, że przylega dokładnie do powierzchni sprawia, że na telefonie jest niemal niewidoczne. Praktycznie jakość obrazu jest dokładnie taka sama jak przed założeniem. Dodatkowym atutem szkła hartowanego jest oleofobowa powłoka. Charakteryzuje się ona mniejszą chropowatością i przyczepnością niż zwykłe szkło. A to oznacza, że skutecznie zabezpiecza ekran przed śladami odcisków palców, zarysowaniami, bakteriami, kurzem czy pyłem. W ten sposób możecie cieszyć się z naturalnych i wyrazistych kolorów ekranu. Czasami nawet lepszych niż przed założeniem szkła.

Wszystko idealnie dopasowane (fot.VegaCom)
Wszystko idealnie dopasowane (fot.VegaCom.eu)

Precyzyjnie dopasowanie

Szkła hartowane produkowane są z myślą o określonym modelu telefonu. A to oznacza, że taka nakładka dedykowana do modelu zawsze jest idealne dopasowana. Co do milimetra! Nic nie wystaje, nic nie przeszkadza. W końcu w produkcji wykorzystuje się technologię laserową. Dodatkowo kanty szkła są wypolerowane, co nie tylko wpływa na estetykę, ale również bezpieczeństwo użytkowania

Prosty i przyjemny montaż

Montaż szkła hartowanego, nie jest skomplikowany, ale wymaga precyzji i dokładności. Przed przyklejeniem szkła należy dokładnie wyczyścić ekran telefonu. Zazwyczaj pomagają w tym dołączone w zestawie: bawełniany czyścik nasączony alkoholem i ściereczka z mikrofibry.

Zobacz test szkła hartowanego. Na filmie poniżej zobaczysz m.in.jak wykonać poprawny montaż szkła hartowanego na telefonie, jak reaguje szkło na uderzenia mechaniczne i jaka jest różnica między szkłem hartowanym a folią wykonaną z poliwęglanu.

Po usunięciu zanieczyszczeń i wypolerowaniu ekranu przykładamy szkło tak,  aby wszystkie otwory idealnie się pokrywały i dociskamy szkło na brzegach. Po instalacji na ekranie nie ma żadnych pęcherzyków powietrza a samo szkło ściśle przylega do telefonu.
Jak widzicie szkło hartowane jest w tym momencie najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą skutecznie ochronić i jednocześnie zadbać o estetykę ekranu telefonu. Polecane jest w każdym modelu telefonu.

W naszym sklepie VegaCom.eu dysponujemy  szerokim wyborem wysokiej jakości szkieł hartowanych do popularnych telefonów takich jak m.in: Samsung i8190 Galaxy S3 mini, Samsung Galaxy S3 i9300 9H,  9H GALAXY GRAND PRIME G530, 9H GALAXY CORE PRIME G360, 9H GALAXY S2 i9100, HUAWEI ASCEND Y550, iPhone 6 PLUS, 9H ASUS ZENFONE 5, 9H MOTOROLA MOTO G2, iPhone 6 PLUS, 9H BLACKBERRY Z10 i innych. Zapraszamy!