Urlop. Plaża, ciepło, woda i piasek. O tym marzy większość z nas, kiedy myśli o wakacjach. To, co dla nas jest przyjemnością, dla naszych smartfonów jest śmiertelnie niebezpieczne. Jak ochronić telefon przed piaskiem?

Jeśli podczas wakacji masz w planach wielogodzinne plażowanie, musisz zadbać o prawidłowe zabezpieczenie twojego telefonu. Piasek, wysoka temperatura, woda — to mieszanka wybuchowa, która w najlepszym przypadku zakończy się lekkimi zadrapaniami, a w najgorszym — trwałym i nieodwracalnym uszkodzeniem telefonu. Zniszczeniem, w któremu nie pomoże już żadna reanimacja. W przypadku pobytu na plaży twoim wrogiem nr 1 jest oczywiście piasek. Piasek może zaszkodzić na kilka sposobów.

Po pierwsze — zarysowania ekranu.

Ziarenka piasku może wyglądają niewinne, ale są bardzo groźne dla wyświetlaczy telefonów. Pod wpływem tych drobinek kamieni ekran smartfonów może się poważnie zarysować. Nawet Gorilla Glass nie obroni się przed szkodliwym działaniem tego materiału.

Jak można temu zapobiec?
Przede wszystkim przed wyjazdem na urlop zabezpiecz swój telefon dobrą folią ochronną (tańszy wariant) lub (droższa, ale lepsza opcja) szkłem hartowanym. Zarówno szkło, jak i folia skutecznie ochronią telefon przed zarysowaniem ekranu oraz są bardzo łatwe w montażu. Współczesne szkła hartowane aplikuje się już bez użycia kleju. Po założeniu szkła nawet nie odczujecie różnicy — szkła są wyjątkowo wrażliwe na dotyk i w większości przypadków są powlekane warstwą oleofobową, która powoduje, że na szkle nie odciskają się palce ani nie osiada kurz i pył. Szkło hartowane ponadto charakteryzują się wyjątkową twardością, co sprawia, że piasek nie będzie stanowić dla smartfonu żadnego zagrożenia. Zobacz szkło hartowane CAESAR MOBILE.

piasek w smartfonie

fot. IMS

 

Po drugie — zarysowania obudowy.

Piasek nie działa tylko i wyłącznie na wyświetlacz. Powoduje zarysowania na obudowie, zwłaszcza na obudowie aluminiowej czy metalowej. Podobnie jak w przypadku wyświetlacza,  trzeba przed wyjazdem podjąć odpowiednie kroki.

Jak można temu zapobiec?
Kupić do telefonu dobre etui, najlepiej wykonane z TPU. Takie etui musi ściśle przylegać do telefonu oraz być idealnie dopasowane do modelu, żeby piasek nie mógł się przedostać pomiędzy pokrowiec a obudowę. Etui musi mieć również podwyższony rant na styku obudowy i wyświetlacza. Zobacz  dobre  etui  do smartfonów 

smartfon zapiaszczony

fot. IMS

 

Smartfon zapiaszczony

fot. IMS

 

Po trzecie — piasek w środku.

Czasami zdarza się, że piasek dostanie się do środka smartfona. Może przedostać się np. przez nieszczelną budowę.

Jak temu zaradzić?
W przypadku poważnego zapiaszczenia telefonu warto udać się do serwisu — nich się tym zajmą profesjonaliści. Jeśli jednak piasku nie jest za dużo, możemy sobie poradzić sami. Możemy usunąć piasek, lekko wydmuchując go z telefonu lub korzystając ze sprężonego powietrza.

A kiedy będziemy mieli 100% pewność, że naszemu telefonowi nic się nie stanie podczas urlopu? Wówczas, kiedy po prostu… zostawimy go w hotelu i oddamy się wakacyjnemu relaksowi. Kiedy mamy plażę, słońce i wodę – telefon nie jest nam potrzebny.