Powłoka oleofobowa obco brzmiący termin, który oznacza bardzo ważną cechę wyświetlacza telefonu. Czym jest i czy jest nam potrzebna?

 

Czy powłoka oleofobowa jest potrzebna?

Ekrany dotykowe naszych smartfonów są bardzo delikatne i podatne na wszelkiego typu zabrudzenia czy zarysowania. Najczęściej sami przyczyniamy się do zanieczyszczenia ekranu np. dotykając go brudnymi  rękami podczas codziennego użytkowania. W wyniku tego powierzchnia ekranu ulega zabrudzeniu – odciskają się na niej nasze place i osiada kurz.  Jak tego uniknąć? Dotykania ekranu  oczywiście wykluczyć  nie możemy –  jak wówczas korzystalibyśmy ze smartfona? W starszych generacjach smartfonów i tabletów zwykle do kompletu był dołączany specjalny rysik pojemnościowy, który umożliwiał w miarę “ sterylną” obsługę telefonu. Można również było zaopatrzyć się w specjalne rękawiczki dotykowe, które niwelowały zagrożenie pobrudzenia ekranu odciskami naszych palców. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie było na dłuższą metę dość nieporęczne. Rysik nie dawał takiego komfortu obsługi jak nasz palec a rękawiczki… Tego tłumaczyć chyba nie trzeba.  Na szczęście od pewnego czasu smartfony, tablety inne urządzenia smart, które obsługujemy za pomocą ekranu dotykowego, w większości przypadków powlekane są tzw. powłoką oleofobową.

tablet-791050_640

Teraz rysik jest zbędny.

Czym jest powłoka oleofobowa?

Głównym zadaniem powłoki oleofobowej jest odpychanie cząsteczek tłuszczu. Nie oznacza to, że ekran jest całkowicie odporny na nasze odciski palców, bo nie jest to do końca prawda. Powłoka oleofobowa minimalizuje zagrożeni, ale go nie eliminuje. Za to ułatwia potem czyszczenie ekranu. Innymi słowy, powoduje to, że tłuszcz nie rozmazuje się po powierzchni, a tworzy jedynie warstwę, która jest łatwa do czyszczenia. Powłoka oleofobowa jest idealnie gładka, a to sprawia, że cząstki kurzu i brudu nie przyczepiają się do niej się tak łatwo. A gdy już dojdzie do zabrudzenia, łatwo je usunąć. W tym momencie powłoka oleofobowa coraz częściej wykorzystywana jest w nowszych generacjach smarfonów.

Co, jeśli nasz smartfon nie ma tej powłoki?

W takim przypadku warto pomyśleć nad założeniem na  smartfona szkła hartowanego. Dobre szkła hartowane, standardowo pokryte są połową oleofobową. A to sprawia, że ekran zabezpieczony takim szkłem nie tylko jest bardziej odporny na zarysowania i chroni przed pęknięciem, ale również poprawia się estetyka  urządzenia. Ekran z odciśniętymi palcami i smugami tłuszczu nie wygląda zachęcająco. Po nałożeniu szkła hartownego z powłoką olefobową ta sytuacja ulegnie zmianie. Zdecydowanie na korzyść.