W 2020 ponad 20 lat po tym, jak Nokia 3210 przeżywała chwile swojej świetności, Huawei (jeden z najbardziej znanych chińskich koncernów mobilnych) planuje wypuścić na rynek supertelefon. O co chodzi i dlaczego właśnie na taką datę wyznaczono premierę nowego super-urządzenia?

Powróćmy myślami do roku 1999. Co się wtedy wydarzyło? Unia Europejska wprowadziła wspólną walutę, powstał serwis Allegro (czyli odpowiedni amerykańskiego eBaya), cały świat słuchał piosenki Blue zespołu Eiffel 65… Jeśli w tamtych czasach było się nastolatkiem, trudno nie pamiętać tego okresu. Jeśli chodzi o technologię, to zapewne wielu z nas z łezką w oku wspomina także Nokię 3210, która miała wtedy swoją premierę — kultowa gra w węża, niezawodność i słyszalny wszędzie charakterystyczny dźwięk dzwonka to były jej znaki szczególne. W 2020 ponad 20 lat po tym, jak Nokia 3210 przeżywała chwile swojej świetności, Huawei (jeden z najbardziej znanych chińskich koncernów mobilnych) planuje wypuścić na rynek supertelefon. O co chodzi i dlaczego właśnie na taką datę wyznaczono premierę nowego super-urządzenia?

Shao Yang to nazwisko, które powinno być znane fanom technologii mobilnych. Dyrektor marketingu strategicznego giganta Huawei wypowiedział się na temat planów marki podczas Innovation Day Asia, które odbyły się w Singapurze. Zgodnie z jego słowami filozofia firmy zakłada, że technologia dotycząca smartfonów dokonuje pewnych ściśle określonych skoków rozwojowych. Wielu z nas darzy sentymentem wspomnianą już wcześniej Nokię, jednak nie sposób pominąć także ukazania się pierwszego Feature Phone od Motoroli w 1995 roku. Huawei uważa to wydarzenie za kolejny kamień milowy na rynku telefonów, podobnie jak stworzenie przez Apple’a pierwszego pełnoprawnego smartfona w 2007 roku. Jak łatwo policzyć, okresy te dzieli 12 lat, zatem czas kolejnego przełomu firma przewiduje na rok 2020, kiedy to ma pojawić się zapowiadany supertelefon.

mobile-phone-426559_640

Czym będzie się charakteryzował i czy wiadomo już coś więcej?

Według Yanga ma to być szczytowa forma inteligencji cyfrowej, jaką znamy do tej pory. Przewiduje on, że nowy rodzaj telefonu ma zmienić ludzkie postrzeganie, spotęgować doświadczenia, doznania i uwydatnić inteligencję, co pozwoli ludziom dotrzeć dalej, niż kiedykolwiek było to możliwe. Supertelefon ma być połączony z ciągle doskonalonym obszarem Big Data, tak zwanym Internetem rzeczy, usługami w chmurach i innymi nowoczesnymi rozwiązaniami, które dopiero zyskują szerokie grono odbiorców. Huawei pracuje, by doprowadzić swoją wizję do skutku, poprzez ulepszanie inteligencji swoich urządzeń czy poziomu ich łączności. Marka Huawei z pewnością jest bardzo dużym graczem na rynku i nie sposób pominąć postępów, jakie robi ta firma. Ich produkty są obecne w samochodach, domach, obecne w codziennym życiu użytkowników (chociażby w przestrzeni miejskiej) wykraczając również poza zakres łączności i telekomunikacji.

Cóż, nie można mieć pewności, że przewidywanie przyszłości na podstawie okresów, w jakich wydarzyły się pewne skoki technologiczne, ma w ogóle jakikolwiek sens. Jedno jest jednak pewne – chiński gigant Huawei na rynku telefonii komórkowej pnie się coraz wyraźniej w górę, a w roku 2020 możemy oczekiwać przełomowego kroku, który zapowiedział Shao Yang. Cóż, pozostaje cierpliwie czekać na rozwój wydarzeń.