Jeszcze nie wszyscy zdążyli nacieszyć się dobrodziejstwami technologii 4G, a już w progu czeka na nas jest następca, czyli 5G. W tym tygodniu. Firmy KT i Samsung Electronics ustanowiły pierwsze na świecie połączenie 5G przez sieć zbudowaną w technologii end-to-end. 


W trakcie testu bazowano na paśmie 28 GHz. Pokazano najważniejsze aspekty związane z obsługą 5G, czyli pełną synchronizację łączy bezprzewodowych, przydzielanie adresów IP do urządzeń, wdrożenie protokołów bezpieczeństwa, a także dostęp do internetu za pośrednictwem dostarczonych urządzeń. Nie ulega wątpliwości, że test, który odbył się w Digital City Campus firmy Samsung Electronics w Suwon (Korea Południa) jest kolejnym krokiem do prawdziwej rewolucji w świecie mobilnym.


Co zmieni 5G?


Zmiany, jakie czekają nas na skutek pojawienia się szybszej technologii, przełożą się na każdy aspekt naszego życia. A będzie to przeskok zdumiewający, ponieważ internet w technologii 5G będzie o 66 razy szybszy od technologii 4G. Aż 66 razy! A opóźnienie będzie wynosiło jedynie 1ms. To szybkość, która daje nam niepodziewanie wiele możliwości. Ale to nie wszystko, ponieważ przewagą  5G nie będzie tylko mega szybkość. To technologia, która w pewnym sensie będzie łączyć wszystko, co najlepsze z poprzednich, przestarzałych już technologii komunikacji bezprzewodowej, czyli 5G będzie takim swoistym „the best of ” 2.5G, 3G, 4G, LTE czy Wi-Fi. A to oznacza, że za kilka lat dzięki upowszechnieniu tej technologi będziemy żyć w zupełnie innym świecie. Bardziej interaktywnym, w którym internet będzie dostępny niemal jak powietrze (chociaż niekonieczne darmowy).

Co nam da ta technologia?

  • Wzrost prędkości połączenia internetowego z dotychczasowego 4G czyli 150 Mb/s od 10 Gb/s sprawi, że np. cały film będziemy mogli pobrać w…4 sekundy.
  • Bardzo niskie opóźnienia. Dla porównania w technologi 4G opóźnienia oscylują w okolicach 15-30ms, w technologii 5G będą wynosić około 1ms. A to oznacza, że zwykła rozmowa wideo na Skype (lub innym komunikatorze przyszłości) będzie wyglądała zupełnie inaczej niż teraz. Bez opóźnień będziemy czuli się, jakbyśmy rozmawiali face to face.
  • Większy zasięg. 5G będzie docierać wszędzie. Będzie więcej nadajników, gęściej rozmieszczonych. A to oznacza, że w każdym miejscu globu złapiemy internet.

Brzmi jak science fiction? Być może, ale to jest realna wizja, która czeka nas za kilka lat. Na razie przeprowadzono pierwsze testy w Korei, które wypadły znakomicie. Czas pokaże jak szybko przełożą się  na codzienną praktykę.