Kto by przypuszczał? Jeszcze do niedawna jedyną drogą nabycia telefonu marki XIAOMI był zakup przez internet – dziś, uległo to zmianie. 22-ego września 2016 roku odbyła się konferencja, na której zostały przedstawione nieznane dotąd fakty. Jakie?


Już w sierpniu pojawiły się pogłoski, w których informowano o tym, że produkty firmy XIAOMI oficjalnie zaczną być sprzedawane w Polsce. Nie mylono się. Okazało się, że dystrybucją telefonów zajmie się ABC DATA. Niewątpliwą ciekawostką jest to, że jesteśmy pierwszym krajem w Unii Europejskiej, do którego zawitał chiński gigant.

Jakie smartfony będzie można kupić?

W chwili obecnej, można nabyć trzy telefony:

  • Xiaomi Mi 5 (32GB),
  • Xiaomi Redmi Note 3 (16 GB),
  • Xiaomi Redmi 3S (16 GB).

Mimo że dystrybucją zajmuje się przedsiębiorstwo ABC DATA, smartfony można nabyć również w sieci sklepów X-KOM. To nie wszystko – na konferencji poinformowano, że niedługo… zaczną pojawiać się w ofertach operatorów komórkowych. Zanim to nastąpi, muszą przejść niezbędne testy (przeprowadza się je na każdym telefonie, który jest wprowadzany przez dostawców usług telekomunikacyjnych). Niektóre z nich zostały już wykonane i ponoć obyło się bez problemów, co jest dość dziwne, gdyż model Xiaomi Mi 5 nie oferuje wsparcia LTE – band 20.
Największym plusem jest fakt, że serwis produktów będzie się odbywać w Polsce (do tej pory, trzeba było odsyłać je do Chin). Nikogo nie powinno też zdziwić, że oprogramowanie zostało spolszczone, a wszelkie aktualizacje będą publikowane w tym samym czasie (niezależnie od kraju).

mi4i-131 (1)
Już za rok, oferta zostanie rozszerzona o nowe produkty – nie tylko telefony, ale także powerbanki, opaski i sprzęt audio. W sklepie Vegacom.eu już dzis można kupić akcesoria i etui do telefonów Xiaomi, również w wersji z  nadrukami.

Jakie są ceny?

Mimo że wciąż bardziej opłaca się sprowadzać wymienione telefony zza granicy, ceny nie są mocno zawyżone. Xiaomi Mi 5 (w Chinach) sprzedawany był za 1220 złotych, u nas (po doliczeniu podatku), powinna wynosić 1500 złotych, a nabyć go można za 1799 złotych. Pamiętajmy, że kupując telefon w Polsce (od oficjalnego dystrybutora), w przypadku usterek nie trzeba będzie odsyłać go za granicę – to tutaj będzie serwisowany. Zastanówmy się, co jest bardziej dla nas wygodne i podejmijmy odpowiednią decyzję.
Szacuje się, że wśród wszystkich użytkowników smartfonów, 2% używa tych, wyprodukowanych przez Xiaomi. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że „chiński Apple”, zdecydował się zawitać do naszego kraju. Zresztą, nie tylko do naszego, gdyż pojawiły się pogłoski, które mówią o tym, że już niedługo będzie dystrybuowany w innych państwach wspólnoty.