Gadżety z segmentu “wearables” zdobywają coraz większą popularność. Jakie “wearables” będą trendy w tym sezonie?

Wearables, czyli po polsku…

Wearables, czyli technologie “ubieralne”, to w skrócie odzież lub akcesoria, które zawierają technologicznie gadżety. Wśród takich “ubieranych” technologii znajdują się m.in. popularne smartwatche, smartbandy, rejestratory aktywności fizycznej czy okulary inteligentne. Na razie nie ma polskiego odpowiednika angielskiego terminu, chociaż na przestrzeni ostatniego czasu pojawiało się wiele (lepszych lub gorszych) propozycji. Jednym z ostatnich “słów- zamienników”, które wygrało konkurs miesięcznika Connect, to polskie “nosidło”. Na weareables mówi się też galanteria elektroniczna, inteligentne akcesoria, noszona elektronika, u- gadżety czy po prostu „urządzenie do noszenia”. Każdy z tych terminów oprócz tego, że jest dość długi chyba nie oddaje w 100% specyfiki tego typu gadżetów. Dlatego na razie zostaniemy przy wearables. Przynajmniej jest krótko i treściwie i każdy wie, o czym mowa.

Trend czy chwilowa moda?

Zdecydowanie długotrwały trend. W ciągu ostatnich trzech lat branża weareables rozwija się bardzo dynamicznie i wszystko wskazuje na to, że będzie się tak działo jeszcze przez długi czas. Tylko w drugim kwartale  2015 roku – jak wynika z raportu IDC – ten dział rynku odnotował 223 proc. wzrostu (w ujęciu rocznym). Najwięcej gadżetów typu wearables związanych jest oczywiście z branżą sportową (fitness), również popularne są inteligentne zegarki (Apple Watch). W gronie najbardziej znanych producentów znajdują się takie firmy jak: Fitbit, Apple oraz Xiaomi.
Dynamika rozwoju wynika również z tego, że gadżety “ ubielane” są terminem bardzo pojemnym. Nosić można na sobie w końcu wiele rzeczy. Oprócz zegarków i opasek są zatem smart ubrania, smart, biżuteria, inteligentne okulary, smart — obuwie czy słuchawki.

Nie jest możliwe wymienienie wszystkich „urządzeń do noszenia”, które pojawiły się w ostatnim czasie, ale możemy zbadać te najważniejsze, które będą „trendy” w 2016 roku.

Jakie “nosidła” w 2016 roku?

1. Smart ubrania
Pomysł na inteligentne ubrania kiełkował już od dłuższego czasu, ale dopiero teraz dysponujemy technologią, która pozwoli rozwinąć ten segment  rynku. Za produkowanie smart clothes wzięli się tacy potentaci jak Samsung, Hexo Skin, Under Armour, OMSignal i oczywiście Google. Teraz inteligentne ubrania wyglądają jak zwykłe ubrania  z czujnikami
umieszczonymi wewnątrz odzieży. Czujniki zbierają dane na temat naszego samopoczucia i zdrowia. Na przykład analizują pracę serca, rytm oddechu czy monitorują objętość płuc.  Ostatnio firmy poszły kilka kroków dalej i zaczęły projektować ubrania, które … rozumieją ciało noszącego i dokonują wyborów na podstawie wcześniej wprowadzonych danych.

2. Smart obuwie
Inteligentne obuwie to buty wyposażone w specjalne sensory, które potem dostarczają informacji dla sportowca Tego typu buty mogą: określać intensywność treningu, liczyć ilość wykonanych kroków, a po sparowaniu ze smartfonem i GPS również długość trasy i szybkość, z jaką się poruszaliśmy.

IoFIT_Main_1_1

IOFIT – sportowe smart buty od Samsunga

IoFIT_Main_5

3. Monitory aktywności fizycznej
Monitory fitness (fitness tracker) są doskonałym sposobem, aby łatwo i dokładnie monitorować aktywności fizyczną. Tracker przybiera różne formy – bransoletki, zegarka lub clip- on’a. Trackery głównie wyposażona są w takie funkcje jak zliczanie kroków, przeliczanie ich na pokonany dystans oraz spalone kalorie. Głównym celem tego typu gadżetów jest motywacja do ćwiczeń i dalszego wysiłku. I jak widać z ich rosnącej popularności – spełniają swoje zadanie.

Fitbit Blaze

Fitbit Blaze

4. Smart Glasses z AR
Najpopularniejszymi okularami z rozszerzoną rzeczywistością były oczywiście Google Glass,których produkcja zakończyła się w 2015. Nie oznacza to jednak, że nie powstają nowe projekty. W tym momencie na rynku pojawia się wiele nowych okularów, które spełniają różne funkcje takich jak np: okulary dla triatlonistów, które informują o prawidłowym torze poruszania się czy niesłyszących pokazujące na ekranie i tłumaczące słowa. Nie uległą wątpliwości, że przyszłość smart glass będziemy oglądać przez różowe okulary.

5. Monitory snu
Kiedy jesteśmy wypoczęci? Kiedy dobrze sie wyśpimy. Z tego powodu właśnie monitory snu są tymi wearables,które robią prawdziwą furorę. Dzięki takim sleep trackerom można ocenić, jak wiele czasu trzeba spać, czuć się wypoczęty i zrelaksowanym.

Fitbit Charge