Czy można odbyć fascynującą wycieczkę, siedząc wygodnie we własnym fotelu w domu? Jasne, że tak! Wystarczą do tego gogle VR i np. smartfon. Turystyka wirtualna staje się coraz bardziej popularna. Czy w przyszłości zastąpi rzeczywiste podróże?

Do upragnionych wakacji zostało jeszcze kilka tygodni. Ci z nas, którzy marzą o egzotycznych wakacjach, już pewnie wertują katalogi biur podróży. Szczęśliwcy, którym w tym roku dane będzie pojechać na ciepłą, piaszczystą plażę, w urokliwy zakątek górski czy aktywne zwiedzanie, z wytęsknieniem czekają na pierwszy dzień urlopu. A co z tymi, którzy zostaną w domu? Nie są na straconej pozycji. Wystarczy, że zaopatrzą się w gogle VR i pod ręka będą mieli smartfona. W ten sposób odbędą podróż w wirtualnej rzeczywistości, w której zwiedzić mogą najciekawsze zakątki naszego globu.

Wirtualna rzeczywistość w turystyce

Wirtualna rzeczywistość coraz częściej wykorzystywana jest w turystyce, szczególnie w branży hotelarskiej. Wiele hoteli, pensjonatów już dziś umożliwia swoim klientom przed rezerwacją możliwość „obejrzenia” swojego pokoju w wersji wirtualnej. Zazwyczaj ma to formę zdjęcia sferycznego. W ten sposób można odczuć trójwymiarowość wnętrza, wrażenia „bycia w środku”, co nie jest możliwe w przypadku zwykłych fotografii. Ale to nie jedyna opcja na wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości. Korzystając z gogli VR możemy także zwiedzać najciekawsze miejsca w danym regionie i zabytki, sprawdzić trasy turystyczne przed wizytą w realu czy odbyć wycieczkę do egzotycznych i niedostępnych miejsc naszego globu, a nawet kosmosu.

Asian woman watch with VR device

Gdzie na wirtualną wycieczkę?

Możliwości są nieograniczone, z każdym miesiącem pojawiają się nowe aplikacje umożliwiające wirtualne podróżowanie po nowych miastach, zabytkach architektury i przyrody, na lądzie i w morzu. Z goglami VR wejdziemy na szczyt góry, popluskamy się z delfinami lub zwiedzimy inne trudno dostępne miejsca. A te miejsca mogą być zaskakujące. Na przykład od pewnego czasu sieć Marriott w hotelach w Londynie i w Nowym Jorku oferuje usługę „VRoom Service”. Goście mogą zamówić do pokoju gogle VR i udać się w na wirtualną wycieczkę do Chile, Rwandy i do Pekinu. Nie tak dawno pojawiła się wirtualna wycieczka po…. Czarnobylu a NASA ma w planach przygotować wycieczkę po Marsie. Wystarczy tylko zabrać ze sobą swoje gogle VR, zasiąść wygodnie w fotelu i rozkoszować się zaletami podróżowania bez walizki i biletów.

Wybrane wirtualne wycieczki

Wirtualna wycieczka po Australii: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.australia.cardboard360&hl=pl

Wirtualna wycieczka po Czarnobylu:  http://www.chernobylvrproject.com/

Zestaw ciekawych wycieczek wirtualnych: http://www.digitaltrends.com/virtual-reality/best-vr-apps-for-travel/#:F5jXthRt-yl6FA