Podczas targów Mobile World Congress 2016 firma CAT zaskoczyła wszystkich. A wszystko za sprawą telefonu z wybudowaną kamerą termowizyjną. Pierwszego takiego urządzenia na świecie.

Z pewnością każdy z was pamięta (i oglądał nie raz) film „Predator”z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej. „Predator” to historia amerykańskich komandosów, którzy w głębi dżungli stali się „zwierzyną łowną” dla tajemniczego łowcy z kosmosu — tytułowego Predatora. Obcy, oprócz tego, że wyglądał dość groźnie i specyficznie (posiadał m.in. intrygujące dredy na głowie) miał jedną charakterystyczną cechę —  widział świat w podczerwieni i swoje potencjalne ofiary odnajdywał analizując temperaturę otoczenia.

CAT zaskakuje

Dlaczego właśnie teraz nawiązuję do kultowego filmu akcji z 1987 roku? Wszystko za sprawą telefonu, który na targach Mobile World Congress 2016 pokazała firma CAT. Firma, która do tej pory znana była przede wszystkim z produkcji pojazdów budowlanych (koparki, spychacze, walce itp.),  na targach w Barcelonie zaskoczyła wszystkich. Zaprezentowała pierwszy na świecie telefon wyposażony w… kamerę termowizyjną — model CAT S60. W telefonie została zainstalowana kamera FLIR. A specjalne sensory w niej zamontowane wykrywają ciepło oraz potrafią wskazywać punktowo temperaturę. Telefon, oprócz kamery termowizyjnej,  ma jeszcze wiele innych funkcji, które wprawiają w zdumienie. Ale o tym za chwilę.

s60-front

Smartfon do zadań specjalnych

CAT S60  został zaprojektowany do użytku na budowach i w innych „trudnych” środowiskach pracy. Z tego powodu został wyposażony w superfunkcje.
Po pierwsze smartfon charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Projektanci gwarantują, że wytrzyma upadek z wysokości do 1,8 metra na dowolną powierzchnię. Telefon ma przyznany certyfikat MIL-STD-810G, co oznacza, że konstrukcja telefonu spełnia warunki testów Ministerstwa Obrony USA (United States Department of Defense). Prawdziwy niezniszczalny smartfon — komandos,  niczym Arnold Schwarzenegger w „Predatorze”.

s60-back

Po drugie  CAT S60 charakteryzuje się wysokim stopniem wodoszczelności znacznie wykraczającym poza normy zwykłych  smartfonów. Telefon wytrzyma  godzinę na głębokości do 5 metrów!

Co jeszcze kryje w sobie CAT S60? Oto pozostała specyfikacja telefonu:

  • Procesor: Qualcomm Snapdragon 619
  • pamięć operacyjna: 3 GB RAM
  • pamięć wbudowana: 32 GB
  • ekran: 4,7 cali, rozdzielczość HD
  • kamera: z tylu 13 megapikseli, z przodu 5 megapikseli
  • bateria: 3800 mAh

Po co nam kamera termowizyjna w telefonie?

Zdaniem projektantów telefon z kamerą termowizyjną może być używany m.in. przez elektryków do znalezienia usterek lub służb ratowniczych w celu zlokalizowania ciał w budynkach zadymionych. A w codziennym życiu? Z pewnością takich zastosowań znajdziemy całe mnóstwo. Telefon z kamerką termowizyjną przyda się podczas wieczornego spaceru przez park (a może ktoś czai się w krzakach?) ciemny las, w trakcie mgły, podczas biwaku (czy nie zbliża się dzikie zwierzę?). Za jej pomocą możemy również wykrywać nieszczelności w oknach czy lokalizować przewody w ścianie. Zastosowań jest jak widzicie wiele. Czy znajdą się chętni na taki gadżet? Czy CAT S60 znajdzie swoich następców?