Nie tak dawno (we wrześniu) dotarły do nas informacje, że nowy produkt Apple, iPhone 7, nie posiada złącza minijack. Czy to oznacza, że odejdzie ono do lamusa?
Na początku wytłumaczmy sobie, czym jest minijack?


Jest złączem słuchawkowym wykorzystywanym w urządzeniach przenośnych (odtwarzaczach MP3, tabletach i smartfonach) oraz komputerowych kartach dźwiękowych. Zdecydowana większość telefonów wyposażona jest w gniazdo w wersji TRRS, które pozwala na podłączenie słuchawek z mikrofonem, jak i tych bez.

jack-861482_640

No dobrze, to co z tym iPhone’em?

Nie od dziś wiadomo, że zwolenników iPhone’a jest tak samo wielu, ilu przeciwników. Niektórzy go kochają, inni nienawidzą. Nie ulega wątpliwości, że premiera każdego z produktów firmy APPLE wzbudza wiele emocji. Najnowsza (prezentująca iPhone 7), nie odbiegała od reszty. Zdecydowanym zaskoczeniem była likwidacja złącza minijack.

Jakich zmian można się jeszcze spodziewać?

Nie uległa zmianie wielkość ekranu, która wynosi 4,7 cala – jest jednak jaśniejszy (o 25%). Telefon został wyposażony w głośniki stereo, które są dwa razy głośniejsze od tych, które zostały zamontowane w iPhone 6s. Złącze minijack zostało zastąpione przez wejście lightning. Na szczęście producenci postanowili dołączyć do smartfona słuchawki EarPods, jak przejściówkę z lightning na minijack. Zaleca się jednak korzystanie ze złącza lightning, gdyż zapewnia ona lepszą jakość dźwięku.
To nie wszystko! Gdyby wejście było zajęte przez ładowarkę, muzyki można słuchać przy pomocy bezprzewodowych słuchawek AirPods, zapewniające pięciogodzinny tryb pracy.

iPhone 7

iPhone 7 nie ma złącza minijack

Jak myślisz, czy minijack odejdzie do lamusa?

Nie od dziś wiadomo, że firma APPLE jest trendsetterem. Najprawdopodobniej jej zawdzięczamy smukłą budowę wszystkich smartfonów. Czy odejdzie od lamusa? Trudno powiedzieć. Jest to możliwe – złącze minijack nie należy do najmłodszych. Jeśli istnieje sposób, dzięki któremu jakość dźwięku będzie wyższa, to dlaczego z niej nie skorzystać?
No dobrze… To chyba nie pozostało nam nic innego jak czekać…
Dokładnie! Jeśli w najbliższym czasie inne koncerny zaczną wykorzystywać złącze lightning w produkowanych przez siebie smartfonach, to bardzo możliwe, że już niedługo złącze minijack przejdzie do historii.

 

Zobacz etui i inne akcesoria do iPhone 7