Dni stają się coraz krótsze, wieczory chłodniejsze i pojawiają się pierwsze przymrozki. Niskie temperatury mają niekorzystny wpływ na wszelkiego typu urządzenia elektroniczne, z których korzystamy na co dzień m.in. smartfony. Jak dbać o telefon i gdzie nosić, kiedy temperatura spada poniżej zera?

Telefony, tablety, laptopy, aparaty fotograficzne — to tylko niektóre z  urządzeń, które nie lubią zimna. Z tej listy smartfon, jest tym, który narażony jest najbardziej na uszkodzenie z powodu niskiej temperatury. Dlaczego? Z prostej przyczyny — nosimy go zawsze ze sobą, nawet podczas mrozu.

Jaka jest wytrzymałość telefonów na niskie temperatury? Z tym jest różnie, wszystko zależy do modelu i marki telefonu. Wielu producentów podaje górne i dolne granice temperatur, w jakich ich smartfony są w stanie pracować. Na przykład firma Apple zastrzega, że ich iPhony powinny być używane w temperaturze od 0 do 35 stopni Celsjusza. A SAMSUNG daje gwarancję na działanie swoich produktów w temperaturze od – 20 do 50 stopni!

 

Jak działa na telefon niska temperatura?

Ujemna temperatura ma negatywny wpływ na działanie telefonu i w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do poważnej awarii, a nawet całkowitego zniszczenia telefonu. Oczywiście to sytuacje bardzo rzadkie, ale lepiej dmuchać na… zimne.

Bateria szybciej się zużywa.
Baterie litowo-jonowe, które są bardzo popularnym typem ogniw w urządzeniach elektronicznych, w warunkach niskiej temperatury zwiększają wewnętrzny opór elektryczny. To zmniejsza ich zdolności i sprawia, że pracują mniej efektywne niż normalnie.

Większość smartfonów zużywa energię szybciej w ujemnej temperaturze. A niektóre baterie do telefonów komórkowych są tak wrażliwe na zimno, że kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, działają nawet dwa razy krócej niż w temperaturze pokojowej.

Pojawiają się problemy z ekranem LCD
Smartfony z ekranami LCD — w tym najlepiej sprzedający się iPhone firmy Apple — mają również problemy z wyświetlaczami w mroźnych warunkach. Kolory na ekranie mogą się rozmazywać i pojawia się ghosting (czyli po zmianie obrazu zostaje widmo poprzedniego)
Może się też zdarzyć, że wyświetlacz pod wpływem warunków atmosferycznych… pęknie.

mountains-1270138_640

Jak uchronić smartfona przed  niską temperaturą?

Najbezpieczniej jest nie używać telefonu wówczas, kiedy temperatura spada poniżej wartości zalecanych przez producenta, a w przypadku iPhona — poniżej zera. Jeżeli już musimy chodzić z telefonem podczas mroźnej pogody, to najlepiej trzymajmy go w miejscu, w którym jest ciepło, czyli blisko ciała w kieszeni spodni lub w wewnętrznej kieszeni kurtki. Dobrym pomysłem jest zakup do swojego modelu telefonu zabudowanego etui typu portfel lub etui z klapką. Wówczas telefon będzie dodatkowo zabezpieczony przed mrozami.

Jeżeli telefon przez pewien czas przebywał na mrozie i odmówił posłuszeństwa (przestał działać) nie starajmy się go uruchamiać, zanim nie znajdziemy ciepłego pomieszczania. Wówczas odczekajmy 10-15 minut, aby sprzęt zdążył zrównać się temperaturą z otoczeniem.