Od 25 lipca 2016 właściciele telefonów typu pre paid mają obowiązek rejestracji swoich kart SIM. To efekt wejścia w życie tzw. ustawy antyterrorystycznej. Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z tym zagadnieniem.

Obowiązek rejestracji telefonów na kartę dotyczy wszystkich bez wyjątku. Bez znaczenia czy karta SIM należy do osoby fizycznej i czy jest kartą firmową. Zgodnie z ustawą jesteśmy zobligowani do podania swoich danych osobowych operatorowi. Jak wygląda procedura rejestracji, gdzie możemy rejestrować numer i do kiedy? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Gdzie mogę zarejestrować moją kartę SIM i jakich dokumentów będę potrzebować?

Kartę SIM możesz zarejestrować osobiście tylko i wyłącznie w salonie wybranego operatora (lub innych punktach rejestracji przez niego wyznaczonych np. salonach RUCH). Ze względów bezpieczeństwa nie jest możliwa rejestracja on-line.

W trakcie rejestracji podajesz swoje imię i nazwisko oraz PESEL. Oprócz tego musisz posiadać przy sobie:

  • dowód osobisty lub paszport;
  • numer telefonu, który będziemy rejestrować
  • numer seryjny karty SIM

Jak zarejestruję telefon na firmę?

W przypadku rejestracji telefonu firmowego niezbędne jest podanie nazwy firmy, numeru identyfikacyjnego REGON lub NIP, lub numeru w Krajowym Rejestrze Sądowym albo numeru ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli firma jest zarejestrowana za granicą, musisz podać numer rejestru prowadzonego w państwie członkowskim.

Używam telefonu na kartę już od 3 lat. Czy muszę ją rejestrować?

Tak. Obowiązkowi rejestracji podlegają wszystkie karty SIM. W przypadku zakupu telefonu po 25 lipca rejestracji dokonuje się od razu w salonie operatora. Inaczej  wygląda to w sytuacji, gdy telefon używany jest już od dłuższego czasu. W takim przypadku użytkownicy kart pre paid mają obowiązek rejestracji karty do końca stycznia 2017.

call-71168_640

Czy w przypadku, gdy nie zarejestruję karty w terminie, czeka mnie kara (np. mandat,  grzywna)?

Ustawa nie przewiduje kar za brak rejestracji. Jednak po 31 stycznia 2017 karty, które nie zostały zarejestrowane, zostaną dezaktywowane.

Moje dziecko posiada telefon na kartę. Jak mam go zarejestrować?

W sytuacji, gdy dziecko nie ma ukończonych 13 lat, rejestracji karty dokonuje rodzic lub opiekun prawny. Osobistej rejestracji mogą dokonywać tylko osoby niepełnoletnie, które ukończyły 13 lat i posiadają dokument tożsamości.

Czy obcokrajowiec,  który będzie przebywał na terenie Polski kilkanaście dni, musi rejestrować kartę SIM?

To zależy od tego, z jakiego kraju pochodzi karta SIM. Jeżeli zakupił kartę SIM po przyjeździe do Polski, ma obowiązek rejestracji. Inaczej przedstawia się sprawa w sytuacji zagranicznej karty SIM. Taka karta nie podlega obowiązkowi rejestracji.

Czy mogę coś zyskać rejestrując teraz kartę SIM?

Okazuje się, że rejestracji karty może być opłacalna. Operatorzy większości sieci oferują bonusy, zachęcając użytkowników do szybkiej rejestracji. Co można dostać u poszczególnych operatorów za rejestrację kadry SIM?

  • PLUS: bonus o wartości 500 zł na rozmowy i SMSy do wszystkich oraz 50 GB i usługę Rok ważności konta
  • ORANGE: 1000 darmowych minut na rozmowy, oraz 10 GB internetu (promocja do 18 sierpnia)
  • PLAY : 100 zł na rozmowy i SMSy, 10 GB internetu, konto ważne rok
  • Virgin Mobile:  zwrot 50 proc. opłat poniesionych w związku z aktywacją lub odnowieniem pakietów