Szkła hartowane zdobywają coraz większą popularność wśród użytkowników telefonów. W porównaniu z foliami są znacznie bardziej wytrzymałe i dają zdecydowanie lepszą ochronę wyświetlacza. Dlaczego jeszcze warto zabezpieczyć ekran nakładką z takiego tworzywa?
Do tej pory, jeżeli chciałeś zabezpieczyć ekran telefonu przed zadrapaniem i zmatowieniem, mogłeś wybierać między różnymi typami folii ochronnych wykonanych zazwyczaj z poliwęglanu. Klejowych i bezklejowych (elektrostatycznych), tańszych i droższych, lepszych i gorszych. W zależności od ceny, folie oferowały różny poziom zabezpieczeń ekranu oraz trwałości i wytrzymałości. Niektórym taka forma ochrony telefonu w zupełności wystarczała, innym nie przypadła do gustu. I jednych i drugich z pewnością ucieszył fakt, że na rynku pojawiło się coś znacznie wytrzymalszego i praktyczniejszego od folii. Mówię oczywiście o nakładkach na ekran ze szkła hartowanego.
Czym jest szkło hartowane?
Szkło hartowane to tworzywo, które stosowane jest w wielu gałęziach przemysłu. Wykorzystanie go jako nakładki na ekrany smartfonów jest pomysłem stosunkowo nowym. Dlaczego warto zainwestować kilka złotych więcej i kupić właśnie osłonę na ekran z tego tworzywa?
Ponadprzeciętna twardość i wytrzymałość
Szkło hartowane powstaje w wyniku skomplikowanego procesu technologicznego. Cechuje się zwiększoną wytrzymałością mechaniczną oraz 6-7 krotnie większą twardością powierzchni niż szkło tradycyjne. Dostępne na rynku szkła hartowane charakteryzują się twardością 9H (wg skali twardości Mohsa), a to oznacza, że nie da się ich zarysować nożem czy innymi ostrymi narzędziami. Posiadając na ekranie nakładkę ze szkła hartowanego możecie np.: spokojnie trzymać telefon w kieszeni razem z kluczami. Ekranowi nic się nie stanie.
Ochrona ekstremalna
Zaletą szkła hartowanego nie jest tylko i wyłącznie jego twardość, ale również to, w jaki sposób reaguje w przypadku upadku czy mocnego uderzenia. Szkło w trakcie pękania rozproszy siłę uderzenia wewnątrz własnej struktury. A to oznacza, że zamortyzuje skutki upadku i ochroni ekran twojego telefonu przed uszkodzeniem.
- A ekran pozostał nietknięty (fot. VegaCom.eu)
Czułość na dotyk
W przypadku używania osłony na wyświetlacz, istotny jest również komfort używania. Szkło jest wyjątkowo cienkie (0,33 mm) i po zamontowaniu bardzo ściśle przylega do ekranu. Z tego względu nie odczujesz znaczącej różnicy w czułości ekranu. Nie zmienią się też zasadniczo twoje wrażenia dotykowe, ponieważ struktura szkła hartowanego zbliżona jest do szkła wyświetlacza. To kolosalna różnica w porównaniu z tradycyjnymi foliami. Przy nakładkach z poliwęglanu zawsze macie wrażenie, że dotykacie tworzywa sztucznego. Ekran ze szkłem hartowanym jest po prostu przyjemniejszy w dotyku.
Lepsza przejrzystość
Założenie szkła na ekran nie wpłynie na przejrzystość monitora. Szkło jest w 100% przeźroczyste a sam fakt, że przylega dokładnie do powierzchni sprawia, że na telefonie jest niemal niewidoczne. Praktycznie jakość obrazu jest dokładnie taka sama jak przed założeniem. Dodatkowym atutem szkła hartowanego jest oleofobowa powłoka. Charakteryzuje się ona mniejszą chropowatością i przyczepnością niż zwykłe szkło. A to oznacza, że skutecznie zabezpiecza ekran przed śladami odcisków palców, zarysowaniami, bakteriami, kurzem czy pyłem. W ten sposób możecie cieszyć się z naturalnych i wyrazistych kolorów ekranu. Czasami nawet lepszych niż przed założeniem szkła.
- Wszystko idealnie dopasowane (fot.VegaCom.eu)
Precyzyjnie dopasowanie
Szkła hartowane produkowane są z myślą o określonym modelu telefonu. A to oznacza, że taka nakładka dedykowana do modelu zawsze jest idealne dopasowana. Co do milimetra! Nic nie wystaje, nic nie przeszkadza. W końcu w produkcji wykorzystuje się technologię laserową. Dodatkowo kanty szkła są wypolerowane, co nie tylko wpływa na estetykę, ale również bezpieczeństwo użytkowania
Prosty i przyjemny montaż
Montaż szkła hartowanego, nie jest skomplikowany, ale wymaga precyzji i dokładności. Przed przyklejeniem szkła należy dokładnie wyczyścić ekran telefonu. Zazwyczaj pomagają w tym dołączone w zestawie: bawełniany czyścik nasączony alkoholem i ściereczka z mikrofibry.
Zobacz test szkła hartowanego. Na filmie poniżej zobaczysz m.in.jak wykonać poprawny montaż szkła hartowanego na telefonie, jak reaguje szkło na uderzenia mechaniczne i jaka jest różnica między szkłem hartowanym a folią wykonaną z poliwęglanu.
Po usunięciu zanieczyszczeń i wypolerowaniu ekranu przykładamy szkło tak, aby wszystkie otwory idealnie się pokrywały i dociskamy szkło na brzegach. Po instalacji na ekranie nie ma żadnych pęcherzyków powietrza a samo szkło ściśle przylega do telefonu.
Jak widzicie szkło hartowane jest w tym momencie najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą skutecznie ochronić i jednocześnie zadbać o estetykę ekranu telefonu. Polecane jest w każdym modelu telefonu.
W naszym sklepie VegaCom.eu dysponujemy szerokim wyborem wysokiej jakości szkieł hartowanych do popularnych telefonów takich jak m.in: Samsung i8190 Galaxy S3 mini, Samsung Galaxy S3 i9300 9H, 9H GALAXY GRAND PRIME G530, 9H GALAXY CORE PRIME G360, 9H GALAXY S2 i9100, HUAWEI ASCEND Y550, iPhone 6 PLUS, 9H ASUS ZENFONE 5, 9H MOTOROLA MOTO G2, iPhone 6 PLUS, 9H BLACKBERRY Z10 i innych. Zapraszamy!
Ale czy to da się ściągnąć?
Tak, da się:) zerknij na nasz nowy test. Tam po koniec filmu możesz zobaczyć jak to zrobić poprawnie. https://www.youtube.com/watch?v=wN4dDOfm9Sw
Z filmu wynika, że nadaje się na atrapę a nie na telefon. Nic dziwnego że wyświetlacz cały.
No właśnie, dobra uwaga Marcinie. Dlaczego nie zrobiliście testu młotka na prawdziwym telefonie?
Na filmiku widac, że jest na atrapie, ale jakie to ma znaczenie? Przezorny ubezpieczony. Testu młotka co prawda nie robiłam, natomiast telefon spadł mi na uczelni na podłogę – szkło się rozbiło, a ekran cały, koleżance spadł na kafelki – identyczna sytuacja. Dodatkowo nosze w kieszeni z kluczami a ani jednej ryski. Zdecydowanie spełnia swoją rolę. A nie sądzę żeby ktoś, o zdrowych zmysłach nagle wział młotek i atakował telefon, a jeśli tak to może nie właściwy sprzęt, w jeszcze bardziej nie właściwych rękach. Skupmy się nad tym, przed czym faktycznie chcemy chronić nasz telefon, bow tym sprawdza się doskonale !
Czy szkło hartowane o grubości 0,15 mm chroni tak samo jak grubsza na 0,3 mm?
Marcinie – tutaj masz nasz test na iPhone 6S – https://www.youtube.com/watch?v=CtGiG2MaLHY Jak widać nie boimy się testować szkła nawet na najdroższych telefonach 😉
Justyna – Chroni inaczej. 0,3mm jest szkłem o mniejszej sprężystości, gdzie jest ono bardziej odporne na zarysowania. 0,15mm dzięki zastosowaniu mniejszej grubości szkła ma ono większą sprężystość i bardziej pochłania energię dynamiczną uderzenia 🙂 W razie wszelkich pytań pozostaje do dyspozycji 🙂
Czyli dobrze rozumuje: grubsze lepiej chroni przed zarysowaniem, a cieńsze przed upadkiem? 🙂
A co jeśli szybka upadnie na kafelki i się mi stłuczyła? Czy pod nią wyświetlacz jest stłuczony?
Kasiu – szkło jest właśnie idealne do takich sytuacji. Przejmuje ono na siebie całą siłę uderzenie i tłucze się szkło, a nie ekran.
Proszę powiedzieć, czy w przypadku trochę krzywego naklejenia szkła, możliwe jest jego przeklejenie? Czy raz zamontowane nie nadaje się do ponownego użycia?
Da się to zrobić. możesz delikatnie podważyć szkło i nakleić je prosto. Jeżeli nie dostanie się żaden pyłek to świetnie! A jeżeli tak to my próbowaliśmy myć szkła (warstwę klejącą) wodą z Ludwikiem i po wyschnięciu nadawały się do ponownego naklejenia!
Ktoś mógłby przetłumaczyć cechę z etykiety pudełka szkła sony z1 pokazane na ww. filmie
Prevent the screen
Bursting effectuvely?
W szczególności mnie ten ostatni wyraz interesuje? Czy to jest jedno zdanie? Dopatrzyłem się błędów
Tłumacząc na nasze można to ująć jako „Ochrona przed odpryskami” 🙂
Dlaczego test robi się za pomocą młotka ?
Przecież nikt normalny nie kupuje szkła na telefon ,by walić po nim młotkiem ;D
Nie lepiej upuszczać telefon na beton z jakieś wysokości ?
Przecież tego tyczą się wypadki ?
Weźmiemy to pod uwagę i następnym razem zrobimy takie testy 🙂 Film miał obrazować jak odporne jest te szkło 🙂
Gdzie kupić szkło 0.15-0.16mm?Wszędzie jest 0.3mm.
Powiedz proszę dlaczego chciałbyś szkło o takiej grubości? Technika, która jest na tą chwilę dostępna pozwala na uzyskanie takiej odporności jedynie przy takiej minimalnej grubości. 0.15mm byłyby o wiele, wiele mniej efektywne w ochronie ekranu telefonu.
Jaka jest różnica pomiędzy szkłem o twardości 9h a 10h?
Taka, że szkło 10H nie istnieje 🙂 10H jest to stopień twardości diamentu nie do uzyskania w tafli szkła.
W teorii 9h i 10h można zarysować tylko diamentem, w praktyce te szkła są mniej wytrzymałe niż ekran telefony który zdecydowanie nie ma 9h.
Właśnie zmęczyłam 3 szkło hartowane w przeciągu 18 miesięcy. Nie mam zażaleń do jego ochronnych właściwości tylko dlaczego się kruszy po bokach? Najpierw wyłamał się ząbek przy przycisku home, a z czasem doszło do 4 innych uszczerbków po bokach. Wiem że nie jestem odosobnionym przypadkiem, bo moi znajomi, którzy też kupili szkła hartowane (różne półki) mają je tak samo obdrapane. I prosze nie pomylić tego z odklejaniem, folia przylega ciągle do ekranu. Wygląda to tak jakby szkło się rozwarstwiało i kruszyło. Najważniejsza informacja: telefon nigdy nie spadł. Noszony damskiej torebce – wiem, różne rzeczy można tam znaleźć, ale nie młotek. Nie wiem jak szkło może być uszkodzone przez książki. W mojej torebce nawet nie noszę kluczy
Takie „uszczerbki” potrafią się wytworzyć kurzu (to jest kwarc!) czy innych drobinek. Jest to naruszenie struktury, która niestety niszczy szkło. Niestety nic nie jest idealne. Trzeba jednak pamiętać, że szkło to najbardziej efektywny sposób na ochronę ekranu. Emilia, wyobraź sobie teraz jakby wyglądał ekran Twojego telefonu po tych 18 miesiącach bez szkła 😉
mam szkło o twardości 9h i widac na nim wszystkie ciapki od palców itp. dlaczego skoro jest szklem hartowanym ??:(
A ja mam szklo hartowane 9h i jakoś nie ma tej właściwości zeby sie nie brudzilo od dotykania go palcami ciagle mam zamazane od dotykania jak to mozliwe ? 🙁
Te szkła są naprawdę odporne. Po upadku na podłogę pękł wyświetlacz w moim Samsungu Galaxy S3 Neo :/ a szkło nadal całe!
Niestety czasami telefon uderza swoim rogiem o podłogę, wtedy szkło nie pomoże…
Piszecie, że szkło hartowane jest zawsze idealnie dopasowane do modelu. Zakupiłam w znanej sieciówce szkło firmy My Screen Protector, które zostało przycięte o milimetr za wąsko i nie pokrywa idealnie całego wyświetlacza. Oczywiście idzie do zwrotu!
Coś mi się tutaj nie zgadza w wypowiedziach:
„0,3mm jest szkłem o mniejszej sprężystości, gdzie jest ono bardziej odporne na zarysowania. 0,15mm dzięki zastosowaniu mniejszej grubości szkła ma ono większą sprężystość i bardziej pochłania energię dynamiczną uderzenia”
„0.15mm byłyby o wiele, wiele mniej efektywne w ochronie ekranu telefonu.”
Jestem w trakcie wybierania szkła – jedno ma 0,2 mm drugie ma 0,3 mm, 0,2 mm jest droższe i z opisu te same właściwości.
Wszystko spoko, ale test warto by było zaktualizować o nowość jaką jest płynne szkło.
Sam używam od dłuższego czasu Wowfixita i jestem bardzo zadowolony z efektów. :Przede wszystkim aplikacja jest bardzo łatwa, a sama warstwa ochronna niewidoczna. Mimo tego chroni przed rysami lepiej od jakiejkolwiek folii którą kiedykolwiek zakładałem. Ktoś wyżej pisał o rozwarstwianiu się szkła hartowanego itp. Tutaj ten problem nie występuje, wystarczy raz na rok nałożyć nową warstwę i tyle!