Im nowszy smartfon, im bardziej designerski, tym jego ekran bardziej podatny na stłuczenia i zarysowania. Dlatego warto pomyśleć o skutecznej ochronie, a taką zapewnia dobrej jakości szkło hartowane.


Okazuje się, że najnowsze smartfony są coraz mniej wytrzymałe. Najlepszym tego przykładem jest m.in. iPhone’a 6. Ostatni flagowiec APPLE’a już trafił na listę smartfonów często widywanych w serwisach GSM. A jedną z najczęstszych awarii jest właśnie… stłuczony wyświetlacz. Ten problem nie dotyczy tylko i wyłącznie iPhonów, ale niemal wszystkich najnowszych telefonów, w których ceną za designerski wygląd bardzo często jest cieńsza i podatna na stłuczenia szyba wyświetlacza.

Wymiana szkła wyświetlacza to zazwyczaj wydatek 300-500 zł. Z tego powodu, by uniknąć drenażu kieszeni, może warto zawczasu się zabezpieczyć i zainwestować w dodatkowe zabezpieczenie ekranu? W tej sytuacji najlepszą ochronę wyświetlacza zapewni szkło hartowane. A czym kierować się przy wyborze tego typu szkła? Przed zakupem warto zadać sobie kilka poniższych pytań.

Jakie posiada właściwości ochronne?

W przypadku szkła hartowanego należy brać pod uwagę w pierwszej kolejności parametr twardości. W tym momencie standardowa twardość dobrego szkła hartowanego na telefon powinna wynosić 9H (wg skali twardości Mohsa). Taki wynik gwarantuje, że dane szkło jest wytrzymałe, odporne na zarysowania i uderzenia oraz zapewni wyświetlaczowi wymagany poziom ochrony.

Zobacz test szkła hartowanego. Na filmie poniżej zobaczysz m.in. jak reaguje szkło na uderzenia mechaniczne i jaka jest różnica między szkłem hartowanym a folią wykonaną z poliwęglanu.

Czy łatwo jest je zamontować na ekranie telefonu?

Sztywne szkło hartowne jest znacznie łatwiejsze w montażu od folii z poliwęglanu, niemniej jednak wiele zależy od jakości szkła oraz typu kleju, jakim szkło zostaje przymocowane do ekranu smartfona. A to ma kolosalne znaczenie. W końcu od właściwego zamontowania szkła na ekranie telefonu zależy późniejsza wygoda jego użytkowania. Z tego powodu przed zakupem warto dopytać się o technikę montażu danego szkła oraz akcesoria, jakie są do niego wykorzystywane. Na większości opakowań dobrych producentów powinna znaleźć się również instrukcja wyjaśniająca zasady nakładania szkła hartowanego na telefon.

V8

Instrukcja montażu na opakowaniu szkła hartowanego (fot.VegaCom)

 

Czy jest idealnie dopasowane do twojego telefonu?

Dobre szkło hartowane powinno być dopasowane do twojego modelu telefonu we wszystkich parametrach. Dlatego nie wystarczy kupić szkło hartowne dedykowane do określonego modelu telefonu (bo to oczywiste), ale trzeba nabyć je w dobrej, sprawdzonej firmie. Zakup taniego szkła hartowanego od firmy „no name”, może skończyć się rozczarowaniem. Rozwiązaniem jest nabycie szkła hartownego u samego producenta danego modelu telefonu lub w firmie specjalizującej się w sprzedaży akcesoriów do telefonów. Wówczas mamy pewność, że szkło hartowane będzie w pełni funkcjonalne i dopasowane co do milimetra.

Wszystko idealnie dopasowane (fot.VegaCom)

Wszystko idealnie dopasowane (fot.VegaCom)

Czy łatwo je utrzymać w czystości?

Dobrej jakości szkła hartowne są wyposażone w oleofobową warstwę, która powinna skutecznie zabezpieczać ekran przed śladami odcisków palców, zarysowaniami, bakteriami, kurzem czy pyłem. Oczywiście taka powłoka bardzo ogranicza ryzyko zabrudzenia, a dodatkowo sprawia, że szkło jest łatwiejsze w czyszczeniu.

Czy wpłynie na komfort użytkowania telefonu?

Oprócz kwestii technicznych interesować nas powinny sprawy estetyczno — użytkowe. Trzeba sprawdzić jak szkło prezentuje się na telefonie. Czy jego nałożenie wpływa znacząco na kolory ekranu? Jak jest z czułością na dotyk? Szkło powinno charakteryzować się 100% przeźroczystością i mieć stosunkowo niewielką grubość. Tylko takie parametry zagwarantują utrzymanie odpowiedniego komfortu pracy i sprawią, że po nałożeniu szkła nie odczujemy różnicy w  użytkowaniu telefonu.

 

Szeroka oferta szkieł hartowanych do różnych modeli telefonów w sklepie Vegacom.eu

Nowość! Szkło hartowane na telefon VegaCom Premium