Rynek mobilny jest aktualnie najprężniej rozwijający się gałęzią nowych technologii. Wystarczy popatrzeć na ekwipunek niemal każdego z nas – laptop w teczce, tablet, czytnik e-booków, nowoczesny smartphone na ręku smartwatch a dodatkowo pewnie jeszcze kilka innych gadżetów (np. zaawansowany krokomierz). Wszystkie te urządzenia mają jedną wadę – potrzebują energii do pracy. Jak przedłużyć zywotność baterii w tych urządzeniach?
O ile przy stacjonarnych urządzeniach elektronicznych nie ma z tym dużego problemu (wystarczy podpiąć dane urządzenie do kontaktu), to gdy korzystamy z mobilności, zaczynają pojawiać się problemy. Najczęściej smartphone jest tym urządzeniem, z którym staramy się nie rozstawać. To takie nasze centrum dowodzenia. Niestety, mimo wielu niesamowitych parametrów i możliwości mają one jedną podstawową wadę – trzeba z nich mądrze korzystać, bo tylko wtedy bateria wytrzyma nam tyle, byśmy mogli cieszyć się z naszego sprzętu. I właśnie po to powstał ten tekst. By przekazać wiedzę o tym, jak dbać o jedną z ważniejszych części smartphone’a, bez której jest on w zasadzie bezużyteczny – czyli baterii.
- Najprostszym pomysłem, ale także bardzo skutecznym jest…dokupienie odpowiedniej wielkości powerbanka (po polsku ” bank energii”) . Aktualnie tego typu gadżety nie należą do najdroższych a pozwolą na wydłużenie pracy naszego urządzenia. Niestety, ma to również swoje minusy – kolejna rzecz, którą trzeba nosić przy sobie. No i im większa pojemność, tym większe gabaryty, o tym należy pamiętać.
- Ogranicz procesy działające w tle. Wiele aplikacji w naszych smartphone’ach jest energożernych. Jeśli naprawdę chcesz by Twój telefon działał jak najdłużej takie funkcje jak Wi-Fi, Bluetooth, Transfer Danych czy GPS włączaj tylko wtedy, gdy jest to najbardziej konieczne – no i wyłączaj jak najszybciej!
Funkcję GPS włączaj tylko wówczas, gdy jest to niezbędne.
- Pamiętaj, że każdy nowoczesny smartphone posiada duży wyświetlacz, który potrzebuje prądu! Zoptymalizuj więc jasność ekranu (im mniejsze podświetlenie, tym dłuższa praca urządzenia). Pamiętaj też o ustawieniu jak najszybszego wygaszania, pomoże to w oszczędzaniu energii.
- Jeśli kupujemy używany smartphone (niektóre flagowe modele nawet po kilku latach mają bardzo dobre parametry, a są już znacznie tańsze) zawsze należy pamiętać, by był on zaopatrzony w oryginalną baterię. Niestety ale zamienniki bardzo często trzymają zdecydowanie krócej. No i mają mniejszą żywotność.
W oryginalne baterie do smartfonów zaopatruj się w sprawdzonych sklepach (fot. VEGACOM.eu)
- To gdzie używamy naszego telefonu również ma znaczenie. Być może było Ci dane zauważyć, że podczas mrozów albo gorących dni Twój smartphone szybciej się wyładowuje? Nie ma w tym nic dziwnego. Optymalne warunki pracy akumulatorów litowo-jonowych to przedział między 20-25 stopni Celsjusza. Jeśli więc jest zima a Ty idziesz ulicą – staraj się trzymać smartphone w kurtce możliwie blisko ciała (by jak najlepiej go ogrzaj). W lato z kolei nie wystawiaj go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Niech lepiej pozostanie w cieniu.
- Ostatnie i najważniejsze zostawiłem na koniec. Na temat ładowania telefonów na przestrzeni lat powstało wiele bardziej lub mniej prawdziwych mitów. Aktualne, nowoczesne smartphone’y posiadają baterie litowo-jonowe, o które trzeba dbać w określony sposób. Przede wszystkim. Nie należy przeładowywać telefonu. Po jego naładowaniu należy go odłączyć od ładowarki. Po drugie – nie należy go również wyładowywać do zera. Najlepiej, aby bateria była cały czas naładowana między 10-80 %.
Stosując się do tych kilku prostych wskazówek można wyraźnie wydłużyć żywotność, ale także czas pracy baterii w tym – aktualnie chyba najbardziej niezbędnym urządzeniu, jakie posiadamy. Warto z nich skorzystać!
Jeżeli twoja bateria „dokonała żywota”, zaopatrz się w nową baterię w sklepie vegacom.eu.
Śledź nas w social!